Було-стало: колишні казарми австрійської кавалерії в Івано-Франківську

Менів Андрій

Казарми кавалерії на південній околиці місцева влада звела в 1897 році і до Першої світової війни там дислокувалися драгунськи полки.

До 1902 року в Станиславові розміщувався 1-й драгунський полк цісаря Франца І [спільного війська — прим. Дмитра Адаменка] (k.u.k. Dragonerregiment „Kaiser Franz I.“, Nr. 1), який на початку ХХ ст. змінив прописку і передислокувався в м. Ланцут.

На зміну драгунам Франца в Станиславів прискакали драгуни з 14-го (k.u.k. Dragonerregiment „Fürst zu Windisch-Graetz“ Nr. 14). До переїзду в Станиславів, 14-й драгунський полк розташовувався в місті Клаттен в Чехії. Під час Семирічної війни в Європі, лави полку поповнила в значній мірі безвуса молодь. На згадку про Битву під чеським містечком Колінем (1757 р.) У тому ж році командуванням було прийнято рішення, що всі військові, які проходять чи будуть проходити службу в цьому полку, починаючи від полковника та закінчуючи простим солдатом, повинні мати поголені вуса, на згадку про перемогу. Це була своєрідна фішка.

В 1911–1912 рр. полк переведено назад в Чехію, в місто Брандейс. В цьому ж році їхні казарми зайняв 7-й драгунський полк (k.u.k. Dragonerregiment Herzog von Lothringen, Nr 7): три ескадрони, 24 офіцери (2 штабних), 459 драгунів та 457 коней.

Опісля війни, територію зайняв 6-й полк уланів Каньовського в Станиславові — кавалерійський підрозділ Польської армії Другої Республіки. 14 травня 1921 р. цей полк залізницею виїхав до Станіславова. До завершення ремонту казарми підрозділи полку дислокувались у сусідніх селах.

До 1939 року полк дислокувався у Станіславівському гарнізоні.

14 квітня 1956 року у Станіславі створили школу міліції — спеціальний навчальний заклад, в якому протягом п’яти з половиною місяців проходили перепідготовку дільничні уповноважені.

З того часу на території казарм дислокується цей заклад. Але не так давно стало відомо, що на місці 100-річних казарм, який дивом не входить до памʼяток архітектури місцевого значення, незабаром розпочнеться будівництво житлових будинків…

Окрім того, виникає також багато запитань щодо долі гроту, розташованого на території школи міліції.

Окрім того, барельєф Михайлу Дяку (вул. Нацгвардії, 3) — політв’язню, співзасновнику УНФ (Українського Національного Фронту), який віддав боротьбі за Україну здоров’я і життя — в ці дні опинився загородженим великим парканом.

«Буде дуже сумно, коли на відзначення 20-ї річниці встановлення меморіальної дошки М. Дяку приїде його син – Олесь Дяк – відомий виконавець власної співаної поезії, автор 8 поетичних збірок – і як наше місто зустріне такого гостя», — йдеться у дописі у соцмеражі Володимира Ковальчука.

Зрештою, з неофіційних джерел стало відомо, що на місці двох історичних казарм кавалерії в найближчому майбутньому виростуть «свічки» забудівників.

Проєкт у мережі Фейсбук оприлюднив Андрій Назаренко.


Оприлюднено на сайті «Прикарпатська інформаційна корпорація»: https://pik.net.ua/2021/10/05/bulo-stalo-kazarmy-shvajkovskogo-na-vulytsi-kaminskogo-franka-foto/

Опубликовал: Дмитрий Адаменко | 30 Березня 2023
Рубрика: Збройні сили, Перша світова війна
Позначки:,

Последние опубликование статьи